פיגמנטציה ושינויי גוון של העור – מהם הגורמים הנפוצים?

מהי פיגמנטציה?

התאים האחראים על ייצור המלנין בגוף נקראים מלנוציטים. המלנין בגוף אחראי על כל מה שקשור לגוון. גוון העיניים, השיער והעור. הפיגמנט הוא גוון חום – שחור המיוצר על ידי המלנין המופרש מהאפידרמיס ותפקידו לשמור על העור מפני החשיפה לשמש. הפרעות בייצור מלנין יכולות להיות מאופיינות בייצור מלנין מוגבר שגורם לעור להיות כהה יותר (היפרפיגמנטציה) או על ידי ירידה בייצור המלנין, הגורמת לעור להיות בהיר יותר (היפופיגמנטציה). פיגמנטציה ושינויים בגוון העור יכולים להיות כתוצאה ממגוון סיבות. במאמר הזה נסקור את הסיבות השונות והנפוצות לשינויים בגוון העור.

סולאר לנטיגו – כתמי גיל המכונים גם כתמי כבד

הם נגעים שטוחים, שפירים, בדרך כלל בגודל שבין 5-20 מ"מ. צבעם של כתמים אלה נע מגוון חום עד שחור ובדרך כלל מופיעים בגיל העמידה כתוצאה מחשיפה חוזרת לשמש. בשונה מנמשים כתמי סולאר לנטיגו אינם דועכים במהלך חודשי החורף. כתמי סולאר לנטיגו בדרך כלל אינם מהווים סיכון, אבל לפעמים מבלבלים אותם עם מלנומה.

מלאזמה המכונה גם כלואזמה

מצב בו כתמים חומים מופיעים על הגוף, בדרך כלל על הפנים. הגורם הוא לעתים קרובות שינויים הורמונאליים ומסיבה זו נפוץ מאוד בקרב נשים הרות. מלאזמה נקראת לעיתים "המסכה של ההריון" ויכולה להיגרם גם על ידי אמצעי מניעה, טיפול הורמונאלי וחשיפה מוגזמת לשמש. מלאזמה נפוצה מאוד בקרב נשים, אך נמצא אותה לעיתים מופיעה גם אצל גברים.

כתם לידה

כתמי לידה הם כתמים צבעוניים על העור שלנו שנולדים איתם. לפעמים כתמים אלה יכולים להיות בצבע אדום, אז הם נקראים "כתם לידה וסקולרי" והם נגרמים על ידי הצטברות כלי דם חריגה בעור. הסוג הנפוץ של כתם לידה הוא בדרך כלל בגוון חום, שחור או כחלחל אפור. אם כתמי לידה ממוקמים באזורים בעייתיים, למשל, ליד העין של התינוק, או מהווים בעיה קוסמטית, ניתן להסיר אותם.

המנגיומה

גידול שפיר הנוצר כתוצאה מצבר של כלי הדם, בדרך כלל מופיע על העור אך לפעמים על איברים פנימיים, במיוחד נפוץ על הכבד. המנגיומה דומה לעתים קרובות לכתם לידה וצבעה נע מאדום חום לסגול, בחלק מהמקרים, תעלם עד גיל 10. סוגים אחרים, שפיתחו נגעים או פצעים, עשויים לדרוש טיפול תרופתי או הסרת כירורגית.

פטרת השמש

פטרת השמש או בשמה העממי פטריית שמש, היא זיהום פטרייתי בו שמרים טבעיים שנמצאים על העור יוצאים משליטה ומשנים את הפיגמנטציה של העור. זה מופיע ככתמים על העור בגוון בהיר או כהה יותר. מגוון רחב של דברים יכולים לגרום לפטרת השמש, בין היתר, מזג אוויר חם, עור שמנוני, מערכת החיסון מוחלשת, שינויים הורמונליים והזעה מופרזת. פטרת שמש נפוצה בקרב מתבגרים ובמבוגרים זה קורה כאשר הם מבקרים באקלים חם ולח. לעיתים ניתן לטיפול על ידי תרופות אנטי-פטרייתיות ללא מרשם.

היפומלאנוזיס אידיופטית

Idiopathic guttate hypomelanosis – זוהי הפרעה הגורמת להופעה של כתמים לבנים בגודל של 1 עד 10 מ"מ על העור, בדרך כלל על השוקיים, הזרועות בגב העליון ובפנים. נמצא את זה בדרך כלל באנשים בעלי עור בהיר אבל יכול להופיע גם אצל בעלי עור כהה. בעוד שהסיבה המדויקת אינה ידועה, הכתמים הלבנים מתחילים להיווצר ככל שהאדם מתבגר ונראה אותם בסביבות גיל 40. התופעה מיוחסת לחשיפה לשמש שהורגת את התאים המלנוציטים, האחראים על יצירת הפיגמנט. אין צורך בטיפול מיוחד אך מומלץ לנקוט באמצעים להגנה מפני השמש.

חשפת לבנה

Pityriasis alba היא הפרעת עור נפוצה אצל ילדים ומבוגרים צעירים המתבטאת בכתמים בהירים בגוון ורוד בהיר או אדום עם קשקשים, המופיעים בעיקר על הפנים והזרועות. היא משתייכת לקבוצת מחלות אלרגיות ונגזרת של אטופיק דרמטיטיס שלרוב חולפת עם הזמן. מאחר שמצב זה מקושר עם אקזמה, הוא נחשב לתגובת יתר של מערכת החיסון ומטופל לעיתים עם סטרואידים כדי להקל על הגרד.

ויטיליגו

ויטיליגו היא מחלה בה העור יוצר טלאים לבנים. זה קורה כאשר תאים מלנוציטים מפסיקים לייצר מלנין, בין כי הם מתים או פשוט הפסיקו לתפקד. הגורמים לויטיליגו אינם ברורים, אך היא נחשבת מחלה אוטואימונית. היא יכולה להופיע בכל גיל ועל כל חלק של הגוף. ויטיליגו מופיעה לעיתים קרובות ככתם קטן וחיוור על העור, אשר לאורך זמן יתפתח לטלאי גדול יותר.

לבקנות

לבקנות היא צורה קיצונית של היפופיגמנטציה שגורמת לאובדן חלקי או מלא של פיגמנטציה בעור, בשיער ובעיניים בשל מחסור או היעדר של טירוזינאז, האנזים החיוני בייצור המלנין. זוהי הפרעה גנטית המשפיעה על כל הגזעים. ישנם סוגים שונים של לבקנות עם דרגות שונות של חומרה והסובלים ממנה סובלים מבעיות ראייה, ורגישות לאור.

כתבות נוספות

אנחנו פה לכל שאלה!

עדיין מתלבטים ומעוניינים לשמוע פרטים נוספים?

השאירו פרטים ואנחנו ניצור קשר

רגע, כבר עוזבים?

עדיין מתלבטים ומעוניינים לשמוע פרטים נוספים?

השאירו פרטים ואנחנו ניצור קשר